piątek, 10 lutego 2012

Nieruchomość z pośrednikiem, czy bez?

Nieruchomość z pośrednikiem, czy bez?

Autorem artykułu jest Zaleski



Zakup nieruchomości to najczęściej inwestycja na całe życie, a kupując dom lub mieszkanie na długie lata wiążemy się umowami kredytowymi. Nie da się ukryć, że jest to bardzo poważna decyzja, której raczej nie podejmuje się spontanicznie.

Jeżeli już, zdecydowaliśmy się kupić mieszkanie, powinniśmy podejść do tej kwestii jak najbardziej poważnie i zadać sobie pytanie: czy chcę skorzystać ze wsparcia profesjonalisty? Wiele osób uważa, że kupując dom, mieszkanie lub działkę nie ma potrzeby korzystania z usług pośrednika. Króluje wręcz opinia, że biuro nieruchomości stanowi tu zbędne ogniwo, które generuje dodatkowe koszty, a najbardziej pożądane transakcje to te, bez udziału pośrednika. Raczej nie zastanawiamy się nad sensownością takich opinii, przyjmując je za pewnik. A może warto zapytać, za co tak właściwie agencja nieruchomości inkasuje swoją prowizję i czy jej praca przynosi mi wymierne korzyści?

Biuro Nieruchomości Zaleski w Gfańsku podczas pracy

Chyba największą z zalet kupna nieruchomości za pośrednictwem agencji jest bezpieczeństwo całej transakcji. Często zapominamy, że agent ponosi finansową odpowiedzialność za transakcję i posiada obowiązkowe ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. To w jego gestii leży gruntowne sprawdzenie stanu prawnego nieruchomości, skompletowanie niezbędnych dokumentów, przygotowanie umowy oraz dopełnienie innych formalności, koniecznych do sfinalizowania transakcji. Oczywiście możemy zrobić to wszystko samodzielnie, tylko czy naprawdę chcemy? Kwestia nakładu czasu, jaki będziemy musieli poświęcić nie podlega żadnej dyskusji, dodatkowo za każdy błąd ponosimy tu pełną i wyłączną odpowiedzialność – a pułapek czyha na nas wiele. Począwszy od gąszczu przepisów i wszechobecnej biurokracji, na kruczkach prawnych i nieuczciwych sprzedających kończąc. Brak merytorycznego przygotowania będzie nas kosztować wiele czasu, a w skrajnych przypadkach nawet utratę dużych pieniędzy. Wsparcie doświadczonego agenta nieruchomości może okazać się bezcenne.

Oczywiście pośrednicy mogą prezentować zróżnicowany poziom kompetencji, dlatego najlepiej podjąć współpracę ze sprawdzonym biurem nieruchomości, które posiada doświadczenie i cieszy się już pewną renomą. Oprócz gwarancji wysokiego poziomu usług, będziemy mogli liczyć na obsługę wykraczającą ponad „standard”. Dobre biuro nieruchomości zadba o synchronizację terminu uruchomienia kredytu z terminem transakcji, a nawet przepisze liczniki w elektrowni na nowego właściciela.

Jeżeli więc poważnie myślisz o kupnie mieszkania, domy lub działki, zastanów się dobrze. Bo może jednak warto skorzystać ze wsparcia profesjonalisty?

---

Zaleski Nieruchomości
Mieszkania, domy, lokale użytkowe, działki - Gdańsk, Sopot, Gdynia


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

8 komentarzy:

  1. Niesamowite informacje zawarłeś w swoim artykule na temat nieruchomości. Jestem pod wrażeniem. Wydaje mi się, że muszę się bardzo zastanowić nad zakupem nieruchomości Nowy Sącz bo musi być to bardzo dobrze przemyślana decyzja, nic w pospiechu nie ma co robić.

    OdpowiedzUsuń
  2. Z pośrednikiem też da się dogadać :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Bardzo ciekawy artykuł poruszający poważny problem przed którym stoją potencjalni uczestnicy transakcji na rynku nieruchomości.Czy skorzystać z pomocy pośrednika czy przeprowadzić wszystko samemu?Na to pytanie każdy musi odpowiedzieć sobie sam mając na uwadze wszelkie pułapki które mogą pojawić się w procesie transakcji jeżeli zdecydujemy się działać samodzielnie.

    OdpowiedzUsuń
  4. Ciekawy artykuł, z każdym pośrednikiem można się dogadać, ale niestety rynek nieruchomosci w Polsce jest taki, ze wiekszosc posrednikow nie ma odpowiedniego wyksztalcenia

    OdpowiedzUsuń
  5. Autor ma racje, kupując mieszkanie musimy liczyć się z ogromnymi kosztami - to nie jest nowością. Ale świadomość, że wpłacając na czyjeś konto np. 200 tys. zł przynajmniej mamy pewność, że TO mieszkanie będzie nasze. Myślę, że warto zapłacić prowizję w zamian za przysłowiowy "święty spokój" :).

    OdpowiedzUsuń
  6. można taka transakcję przeprowadzić bez udziału pośrednika, ale trzeba to zrobić z głową. Patrząc na pracę pośredników wielkiej różnicy pomiędzy "z" a "bez" nie widzę. Jak sie samemu nie weźmie spraw w swoje ręce, to zawsze przepłacisz. Znalazłem ostatnio ciekawy blog- http://bezposrednikow.blogspot.com/. Który pośrednik Ci doradzi, że możesz skorzystać z ulg podatkowych, jak to zrobić, który pośrednik negocjuje w Twoim imieniu cenę? ŻADEN- zmusza obie strony do podpisania umowy i nie ma tym samym interesu w negocjowaniu ceny, a reszta spraw go nie obchodzi, lub nie ma o tym pojęcia.

    OdpowiedzUsuń
  7. Tak. to jest rzeczywiście kwestia priorytetowa. I nie ma sensu przekonywać osoby bardzo oszczędzające o doradcach, bo marnujemy tylko czas... Ludzie którzy nie maja pieniędzy, na ogol maja dużo czasu. Ci którzy maja pieniądze, mogą tego czasu mieć znacznie mniej.
    To ustawia działania. Większość ludzi bogatych, bądź świadomie inwestujących, ma kilku doradców, w rożnych dziedzinach.
    Również w kwestiach nieruchomości.

    OdpowiedzUsuń
  8. Ja jestem zdania, że robiąc inwestycję na całe życia, jaką jest kupno domu, po prostu trzeba się poradzić specjalisty. Ja korzystałem z usług www.verson.com.pl i jestem zadowolony. Dziwi mnie, że ktoś kupując zdaje się na opinię specjalistów, ale już kupując domy i mieszkania chce wszytko zrobić sam.. Dziwne;)

    OdpowiedzUsuń