Jak starannie wybrać pośrednika w obrocie nieruchomościami
Autorem artykułu jest Damian Stasiak
Większość z nas nie jest specjalistami od rynku nieruchomości, zwykle stajemy się uczestnikami tego rynku, kiedy z różnych powodów decydujemy się na sprzedaż starego mieszkania czy też domu i postanawiamy przenieść się do nowego lokum...
Większość z nas nie jest specjalistami od rynku nieruchomości, zwykle stajemy się uczestnikami tego rynku, kiedy z różnych powodów decydujemy się na sprzedaż starego mieszkania czy też domu i postanawiamy przenieść się do nowego lokum. Najczęściej nie możemy sobie pozwolić, by posiadać dwie nieruchomości. Decydujemy się wtedy na sprzedaż jednej po to by zyskać chociaż część środków potrzebnych na zakup następnej np. sprzedajemy mniejsze mieszkanie i kupujemy nowe większe np. w nowo wybudowanym apartamentowcu. Obrót nieruchomościami to nie jest prosta sprawa, zwykle w grę wchodzą duże kwoty pieniędzy a także kilka niełatwych czynności, których trzeba dopilnować, aby wszystko było wporządku. Po drodze czeka na uczestnika rynku nieruchomości sporo potencjalnych pułapek, w które może on wpaść. Również znalezienie potencjalnego kupca na naszą nieruchomość może nie być łatwe, gdyż rynek jest trudny i nic nie wskazuje nato aby w najbliższych latach miało się to szybko zmienić. Zdolność kredytowa statystycznego Polaka jest coraz bardziej skromne (nowe bardziej restrykcyjne rekomendacje KNF, inflacja, większe bezrobocie) a z drugiej strony rynek jest coraz bardziej nasycowany tzn. istnieje coraz więcej nieruchomości na sprzedaż mimo, że kupujących wcale nie przybywa. Ma to miejsce w szczegolności w dużych miastach jak Warszawa czy Łódź i innych, w których powstaje coraz więcej nowych inwestycji deweloperskich.
Złożoność czynników prawych, ekonomicznych, fizycznych i psychologicznych powoduje, że sprzedaż mieszkania może nie być łatwym zadaniem. Na zachodzie od dawna sprzedażą nieruchomości zajmują się pośrednicy w obrocie nieruchomościami, w Polsce ten zawód nie jest jeszcze powszechnie znany i szanowany. Nie ma w świadomości ludzi nawyku udawania się do pośrednika w obrocie nieruchomościami. Niska jest też świadomość tego, czego można oczekiwać od pośrednika. Nic dziwnego, że statystyczny polak chcący sprzedać swoje mieszkanie może bardzo łatwo zostać zrobiony w przysłowiowego balona zamiast otrzymać wysokiej jakości usługę pośrednictwa. Jak więc znaleźć rzetelnego pośrednika w obrocie nieruchomościami. Jedną z możliwości jest przejście się wzdłuż głównej ulicy miasta i wstąpienie do kilku biur pośrednictwa, oczywiście jeśli mieszkamy w dużym mieście. Zwykle znajdziemy lokale i tabliczki z napisem nieruchomości, które zwykle oznaczają, że za nimi stoi biuro nieruchomości ewentualnie firma zarządzająca nieruchomościami. Innym sposobem, najczęściej stosowanym przez młodszą część społęczeństwa, jest skierowanie swoich kroków w stronę internetu i np. wyszukane w przeglądarce haseł związanych z nieruchomościami i naszym miastem. W zależności od wpisanego hasła wyszukiwarkę zwróci nam zestaw wyników. Zwykle wtedy odwiedzamy kilka pierwszych witryn, które znaleźliśmy i następnie, w zależności od naszej oceny strony na która trafiliśmy (co nie zawsze jest najwłaściwsze), decydujemy się na kontakt telefoniczny z wybranymi biurami.
Nasza pierwsza wizyta w biurze nieruchomości powinna być uważna, powinniśmy się starannie zwrócić uwagę na pewne szczegóły, które pomogą nam w ocenie tego, czy mamy do czynienia z solidnym pośrednikiem i solidnym biurem nieruchomości. Przede wszystkim sprawdźmy czy pośrednik posiada licencję zawodową pośrednika w obrocie nieruchomościami. Zawód pośrednika jest zawodem licencjonowanym, oznacza to, że aby wykonywać ten zawód należy posiadać licencję zawodową pośrednika w obrocie nieruchomościami. Każde biuro pośrednictwa powinno zatrudniać przynajmniej jednego pośrednika (osobę fizyczną, która posiada licencję pośrednika) jeśli właściciel biura jej nie posiada. Pamiętajmy, że zawsze możemy żądać od pośrednika okazania numeru licencji. Osoba, która nas obsługuje w biurze nieruchomości może takiej licencji nie mieć, musi jednak wskazać pośrednika, który nadzoruje jej pracę. Mówiąc prostym językiem, pośrednika, który patrzy, czy wspomniana osoba nie popełnia w swojej pracy żadnych błędów. Numer licencji pośrednika nieruchomości możemy zweryfikować w centralnym rejestrze pośredników w obrocie nieruchomościami na stronach ministerstwa transportu. Drugą kluczową sprawą jest ważne ubezpieczenie OC od odpowiedzialności zawodowej. Posiadanie aktualnego ubezpieczenia jest gwarancją dla nas, że nawet w przypadku, kiedy pośrednik wykonując swoją pracę popełni błędy to możemy czuć się bezpieczni, gdyż jego działania objętę są ubezpieczeniem. Sprawy formalne to jedna sprawa, drugą ważną kwestią jest po prostu zaufanie jakie wzbudza w nas pośrednik. W końcu chcemy powierzyć mu sprzedanie naszej nieruchomości. Jeśli darzymy pośrednika zaufaniem ponieważ zostaliśmy odpowiednio przyjęci i obsłużeni w biurze nieruchomości, pośrednik z uwagą wysłuchał naszych potrzeb to możemy również oczekiwać, że podobne zaufanie zabudzi w stosunku do potencjalnych klientów chcących kupić naszą nieruchomość dzięki czemu prawdopodobnie szybciej sprzeda on naszą nieruchomość a o to przecież nam chodzi. Pamiętajmy więc o formalnych kwalifikacjach i nie zapominajmy słuchać własnej intuicji.
---Autor prowadzi biuro nieruchomości w Łodzi i firmę zarządzającą nieruchomościami a także branżowy blog o nieruchomościach.
Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl
Najlepiej kupować bezpośrednio od właściciela. Skoro ktoś oddaje swoje M w ręce pośredników tzn. że albo się nie sprzedało wcześniej..albo jest taki liche że już tylko oni komuś je wcisną ;]
OdpowiedzUsuńOgloszenia o nieruchomosciach wszystkich agencji i osob prywatnych, oferty najbardziej korzystne i sprzedazy. - http://www.ogloszenia-nieruchomosci-sprzedac.pl/
OdpowiedzUsuń@www.wynajme-gdynia.pl - Racja. Od właściela najlepiej. Warto przeglądać portale z ogłoszeniami. Ostatnio trafiłam na ciekawy. www.nowyadres.pl szczególnie zainteresowały mnie etargi.
OdpowiedzUsuńZdecydowanie od właściciela. To jest tak naprawdę jedyne pewne źródło. A pośrednik to osoba, która przechodzi miliony kursów, aby tylko potrafić wszystko przedstawić w jak najpiękniejszych barwach, pomimo iż może być i najczęściej jest zupełnie inaczej.
OdpowiedzUsuńMoim zdaniem nie opłaca się wynajmować mieszkania poprzez biuro nieruchomości. Jest to warte uwagi tylko wtedy, gdy naprawdę nie mamy czasu, ale za to mamy pieniądze.
UsuńW dobie Internetu, różnego rodzaje serwisy ogłoszeniowe są przepełnione ofertami. Nie mówiąc o tradycyjnych gazetach itp. Wystarczy troszkę poszukać.
Pośrednicy przy szukaniu mieszkania do wynajęcia są bardzo pomocni, znalezienie lokum w stanie nadającym się do komfortowego mieszkania zajmuje całkiem sporo czasu.
OdpowiedzUsuńInteresujący wpis
OdpowiedzUsuń