czwartek, 19 maja 2011

Inwestycje w nieruchomości

Inwestycje w nieruchomości

Autorem artykułu jest Mariusz Pelczarski



To, że inwestycje w nieruchomości mogą przynieść ogromne zyski wie chyba każdy. Każdy wie też, że błędna decyzja może oznaczać ogromne straty. Dowiedz się skąd czerpać wiedzę, aby dobrze przygotować się do zakupu nieruchomości.
Z pewnością słyszałeś, że na nieruchomościach można zarobić naprawdę duże pieniądze. Wielu bogatych ludzi lokuje swoje pieniądze właśnie w nieruchomości, więc coś w tym chyba jest. Można by się zastanawiać czy bogaci inwestują w nieruchomości, bo są bogaci czy są bogaci dlatego, bo inwestują w nieruchomości. Najczęściej jednak prawdziwa jest ta druga część. Wielu obecnych milionerów zbiło swoje fortuny właśnie na nieruchomościach, więc dlaczego i Ty nie miałbyś spróbować?

Większość ludzi twierdzi, że nie inwestują w nieruchomości, bo nie mają pieniędzy. Wkład własny z pewnością może się przydać, jednak nie zawsze jest on wymagany. Banki często udzielają kredytów na 100% a czasem nawet na 110% wartości nieruchomości. Warto jednak dla własnego spokoju i bezpieczeństwa mieć odłożoną kwotę, która w razie niespodziewanych wypadków takich jak np. utrata pracy pozwolą na spłatę kilku rat kredytu.

Kolejnym powodem dla którego nie inwestujemy w nieruchomości jest brak wiedzy. Brak wiedzy stanowi dużo większy problem niż brak pieniędzy. Jeśli zbyt pochopnie zdecydujemy się na zakup nieruchomości możemy sporo stracić, dlatego ważne jest zdobycie odpowiedniej wiedzy przed zakupem nieruchomości. Nie ma tu znaczenia czy kupujemy nieruchomość dla siebie w celach mieszkalnych czy na inwestycję - w obu przypadkach wiedza o rynku nieruchomości jest podstawą.

Jednym z najkosztowniejszych i najdłuższych sposobów na zdobycie wiedzy o nieruchomościach są studia. Niestety często mimo spędzenia kilku lat na uczelni i wydaniu sporych pieniędzy nie otrzymujemy praktycznej wiedzy. Wykładowcami często są teoretycy, którzy sami nigdy nie inwestowali w nieruchomości. Oczywiście czasami trafiają się fantastyczni wykładowcy, którzy znają się na temacie i potrafią go przekazać studentom, jednak niestety jest to rzadkość.

Kolejnym sposobem na zdobycie potrzebnej nam wiedzy są szkolenia z nieruchomości. Szkolenia takie trwają zazwyczaj 1-3 dni i kosztują od kilkuset do kilku tysięcy złotych. W przypadku takich szkoleń największym plusem jest krótki czas poświęcony na naukę (ale za to bardzo efektywnie wykorzystany) oraz poziom wiedzy wykładowców. Osoby organizujące takie szkolenia to zazwyczaj praktycy z ogromną wiedzą w temacie inwestycji w nieruchomości oraz kredytów hipotecznych.

Najtańszym sposobem zdobywania wiedzy są książki. Ich głównymi zaletami jest niska cena oraz to, że uczyć się z nich możemy w dowolnym momencie, kiedy tylko mamy czas. Książki o nieruchomościach, mimo że jest ich dość mało w języku polskim, cieszą się dużą popularnością, zwłaszcza jeśli są pisane przez osoby zajmujące się zawodowo inwestowaniem w nieruchomości. Jeśli masz mało czasu i nie chcesz inwestować w droższe sposoby zdobywania wiedzy to książki będą dla Ciebie idealnym rozwiązaniem.

Zakup nieruchomości jest inwestycją, której skutki będziemy odczuwać przez następne kilkanaście czy kilkadziesiąt lat, dlatego tak ważne jest odpowiednie przygotowanie się do takiej transakcji. Warto poświęcić trochę czasu i pieniędzy na zgłębienie tematu niż do końca życia żałować, że podjęło się błędną decyzję.
---

Aukcje kredytowe
Kredyty mieszkaniowe


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

1 komentarz:

  1. Witam. Potrzebuję pomocy w oszacowaniu opłacalności inwestycji w nieruchomość mieszkaniową w Warszawie (zakup) pod wynajem, finansowaną kredytem hipotecznym. Mam problem z oszacowaniem parametrów NPV oraz IRR. Nie moge nigdzie w literaturze nawet znalezc w jaki sposob to wyliczyc, np. jak ujac raty kredytowe i co po kolei liczyc. Chce porównac ją z inwestycja finansowana ze srodków własnych...z tym nie mam problemu wszystko elegancko mi sie wylicza ale gdy pojawila sie sytuacja z kredytem mam juz duzy problem...Bardzo prosze o pomoc. Ponizej podaje parametry inwestycji:
    300 000 zł- są to nakłady inwestycyjne, a zarazem wysokosc uzyskanego kredytu, cena mieszkania;
    20 lat okres inwestycji i kredytu
    stopa dyskont. 10%, przychod z wynajmu roczny 17009 zł, koszty remontu 0,5% pierwsze 5 lat, pozniej przez nastepne 5 lat 1% i kolejne 10 lat 2%, raty kredytu równe po 26397,36 zł (a jak ujac to z podzialem na odestki i kapitał?)
    Od jakiej kwoty mam policzyc podatek?Proszę o pomoc jak mialabym to wszystko po kolei wyliczyc, wręcz błagam jest to mi naprawde bardzo potrzebne a nie mam do kogo sie zwrocic z tym problemem.....Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń