środa, 6 stycznia 2021

Używane domy będą sprzedawać się częściej?

Pandemia koronawirusa zwiększyła zainteresowanie domami (również używanymi). Kilka czynników będzie sprzyjało sprzedaży domów z rynku wtórnego.

Używane domy to stosunkowo duży i niedoceniany segment rynku nieruchomości. W kontekście domów, najczęściej pisze się bowiem o wznoszeniu nowych budynków jednorodzinnych. Bardzo dużo uwagi krajowe media poświęcają również obrotowi nowymi oraz używanymi lokalami mieszkalnymi. Tymczasem statystyki GUS-u oraz Ministerstwa Sprawiedliwości sugerują, że rocznie sprzedaje się około 50 000 używanych domów. To wynik cztery razy mniejszy od tego, który dotyczy lokali, ale na pewno wciąż godny uwagi. Wiele wskazuje na to, że w najbliższym czasie zainteresowanie używanymi domami nadal będzie rosło. Podajemy kilka argumentów, które przemawiają za takim scenariuszem.

Nasz artykuł w bardzo dużym skrócie:

  • Wzrost kosztów budowy nowych domów może zachęcać do poszukiwania starszych budynków.
  • Pomoc państwa w termomodernizacji to kolejny czynnik przemawiający za popytem na starsze domy.
  • Na rynku z przyczyn demograficznych przybywa starszych budynków jednorodzinnych w dobrych i średnich lokalizacjach.

Poniżej dowiesz się więcej o tym, dlaczego używane domy prawdopodobnie będą sprzedawać się częściej.  

Budowa nowego domu przez trzy lata podrożała o 25%

Trudno ukryć, że w ostatnim czasie przybyło argumentów za poszukiwaniem tańszych rozwiązań mieszkaniowych, a używane domy z pewnością do takich należą. Chodzi nie tylko o pogorszenie koniunktury gospodarczej i bardziej ostrożną politykę kredytową banków. Spore znaczenie ma także fakt, że koszty budowy nowego domu rosną bardzo szybko. Zgodnie z danymi firmy Sekocenbud, w 2018 r. oraz 2019 r. budowa nowego domu podrożała średnio o około jedną piątą. Natomiast w bieżącym roku tempo zmian cenowych wyraźnie spadło. Mimo tego, można spodziewać się, że trzyletni wzrost kosztów budowy typowego domu (od początku 2018 r. do końca 2020 r.) wyniesie około 25% w ujęciu nominalnym. Warto pamiętać, że podany wynik nie uwzględnia rosnących kosztów zakupu działek.  

Rok 2021 też nie przyniesie dobrych wiadomości dla osób planujących budowę domu. Mianowicie już w styczniu ponownie wzrosną wymogi dotyczące energochłonności nowych budynków jednorodzinnych. Będzie to skutkowało kolejnym, kilkuprocentowym wzrostem kosztów budowy. Wszystkie opisywane powyżej czynniki będą wpływać również na ceny, jakie osiągają używane domy. Nie wydaje się jednak, że przełożenie tych czynników na koszty zakupu używanych domów może być tak samo duże.  

Państwo pomaga w modernizacji używanego domu …

Przeglądając używane domy na sprzedaż łatwo zauważymy, że ich oferta jest niezwykle zróżnicowana. Oprócz maksymalnie kilkuletnich budynków, możemy znaleźć również o wiele starsze domy, które pochodzą jeszcze z czasów PRL-u. Takie domy w nieco dłuższej perspektywie również mogą cieszyć się rosnącym zainteresowaniem, ale pod warunkiem dobrej lokalizacji. W tym kontekście warto zwrócić uwagę, że od pewnego czasu państwo pomaga w termomodernizacji starszych budynków jednorodzinnych. Chodzi zarówno o program Czyste Powietrze, jak i ulgę termomodernizacyjną. Co ważne, ulga termomodernizacyjna może łączyć się z korzyściami dotyczącymi programu Czyste Powietrze. W ramach wspomnianej ulgi, od dochodu podatkowego odliczymy nawet 53 000 zł wydane na termomodernizację domu.

Dzięki oszczędnościom wynikającym z państwowej pomocy, można po zakupie przeznaczyć więcej pieniędzy np. na poprawę estetyki starszego domu. Obecnie dostępne są projekty i materiały, dzięki którym nawet typowy dom w kształcie kostki sprzed 40 lat - 50 lat zupełnie zmieni swoje oblicze i będzie przypominał o wiele nowsze budynki. Opłacalność takiej kompleksowej modernizacji zależy m.in. od materiałów zastosowanych w czasie budowy konkretnego domu. Problematyczne są na przykład te używane domy z lat 70-tych oraz 80-tych, które posiadają mury wykonane z pustaka żużlowego o kiepskiej jakości. Warto także pamiętać o problemach dotyczących np. dachu pokrytego eternitem.

Przybywa starszych budynków w dobrych lokalizacjach

Bardzo duże zróżnicowanie oferty starszych domów dotyczy również lokalizacji. Zakupu i kompleksowego remontu oczywiście najszybciej doczekają się te używane domy, które można znaleźć w atrakcyjnych lokalizacjach. Chodzi przede wszystkim o miasta wojewódzkie oraz ich przygraniczne powiaty. Oferta starszych domów z takich lokalizacji staje się szersza z powodów demograficznych. Po prostu coraz częściej umierają właściciele domów wybudowanych np. 40 lat - 50 lat temu, a ich spadkobiercy nie zawsze chcą wykorzystywać budynek na swoje potrzeby. Podobna sytuacja dotyczy również mniejszych miejscowości oraz wsi. W tym przypadku, problemem często pozostaje jednak odległość od większych ośrodków miejskich.

Na popularność używanych domów w dobrych oraz średnich lokalizacjach prawdopodobnie będzie miało wpływ również upowszechnienie pracy zdalnej. Wiele osób pracujących w ten sposób może dojść do wniosku, że zakup niedrogiego, używanego domu w odległości np. 40 kilometrów od dużego miasta (zamiast ciasnego mieszkania) wcale nie jest złą perspektywą. Trudno jednak spodziewać się, że potencjalni nabywcy domów będą zainteresowani wyprowadzką do najmniej atrakcyjnych osadniczo powiatów położonych np. blisko wschodniej granicy kraju. W przypadku takich lokalizacji, używane domy nadal będą trudno zbywalne.

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

27 komentarzy:

  1. dom z rynku wtórnego to dobra opcja, jest tańszy jak nowy, a może być równie dobry. ja taki kupiłam i nie żałuję. trzeba było zmienić parkiet na panele w jodełkę francuską, odmalować ściany i wstawić własne meble, instalacje były bez zarzutu

    OdpowiedzUsuń
  2. Jeżeli chcielibyście zacząć zarabiać na nieruchomościach, to zdecydowanie polecam Wam zainteresować się ofertą https://condo.pl/. Dzięki pomocy ekspertów w branży macie możliwość zainwestowania w apartamenty inwestycyjne.

    OdpowiedzUsuń
  3. warto inwestować nie tylko w domu z rynku wtórnego, ale też w inne obiekty np. tanie motele, sklepy, magazyny

    OdpowiedzUsuń
  4. Gdyby ktoś był zainteresowany zakupem nieruchomości to polecam zerknąć na stronę nieruchomości w Hiszpanii to dobra okazja na zakup nieruchomości w pięknej okolicy lubianej przez turystów. Sprawdźcie.

    OdpowiedzUsuń
  5. domy z rynku wtórnego są tańsze, a tak samo dobre jak nowe. wystarczy remont i będzie dobrze wyglądał. ja zmieniłam podłogi, balustrady i kolory na ścianach i to wystarczyło. remont nie był drogi, a efekt jest

    OdpowiedzUsuń
  6. Chciałbym Wam polecić stronę, na której znajdziecie ofertę apartamenty na sprzedaż i nie tylko. Według mnie sa to najlepsi specjaliści w swojej branży, którzy pomogą Wam sporo zarobić.

    OdpowiedzUsuń
  7. taki dom na pewno będzie kosztował mniej niż nowy, nie mniej jednak przyda się tu rzeczoznawca wyceny nieruchomości, który oszacuje wartość domu, co jest niezbędne do podpisania umowy kredytowej by uzyskać kredyt hipoteczny

    OdpowiedzUsuń
  8. Moim zdaniem ceny nieruchomości na rynku wtórnym są nieadekwatnie wysokie, dlatego lepiej wybierać mieszkania i domy od deweloperów.
    https://salondevelopera.pl/

    OdpowiedzUsuń
  9. Artykuł bardzo dobry ! zresztą jak zawsze :)

    OdpowiedzUsuń
  10. jeśli dom jest w dobrym stanie to taka inwestycja się opłaca. cena jest zwykle bardzo korzystna, nie trzeba martwić się o pilnowanie ekipy na budowie. czasem wystarczą drobne zmiany by efekt był zachwycający np. imitacja deski elewacyjnej jako ozdoba budynku, przemalowanie ścian, zmiana blatów w kuchni

    OdpowiedzUsuń
  11. koleżanka niedawno kupiła stary dom i go wyremontowała. całość wyszła taniej niż zakup i wykończenie nowego budynku. ma teraz ścianę z cegły licowej wrocławskiej, puchate dywany na podłodze, czy zabudowaną kuchnię. pięknie to wygląda

    OdpowiedzUsuń
  12. warto do takich domów wpowadzić nieco nowoczesności i stylu. wybrać odpowiednie akcesoria łazienkowe, meble, dekoracje. nie bać się eksperymentowania z kolorystyką czy ciekawymi formami. wtedy całość będzie bardziej atrakcyjna i oryginalna

    OdpowiedzUsuń
  13. Fajnie tu u Ciebie muszę częściej tu zaglądać

    OdpowiedzUsuń
  14. czemu by nie brać domu z rynku wtórnego, skoro wystarczy go nieco odświeżyć i będzie jak nowy, a my nie musimy użerać się z urzędnikami i budowlańcami? kupujesz farby nobiles do wnętrza, cyklinujesz podłogę, coś tam uszczelnisz i gotowe

    OdpowiedzUsuń
  15. czy napiszesz coś na temat stolarki drewnianej? nie wiem czy kupić drzwi sosnowe wewnętrzne w kolorze naturalnym czy malowane. dodatkowo spodobały mi się drzwi przesuwne, ale nie wiem jak ich z funkcjonalnością

    OdpowiedzUsuń
  16. stary dom łatwo można odświeżyć i to bez dużego remontu i ponoszenia wysokich kosztów. wystarczy postawić na mocno efektowne elementy wnętrz - kinkiety kryształowe, puchaty dywan o dużej szerokości, czy też tapicerowane łóżko. dzięki nim każde wnętrze nabierze nowego charakteru :)

    OdpowiedzUsuń
  17. Rynek jest strasznie zmienny, trzeba obserwować na bieżąco

    OdpowiedzUsuń
  18. jeśli szukacie oryginalnego sposobu na remont domu to polecam wam dekoracyjne bordiury ścienne jak i te montowane na podłodze drewnianej. ma ona formę prostokątnych płytek, najczęściej w kontrastujących kolorach np. ciemne tło i jasny wzór lub odwrotnie. pięknie się prezentuje i zrobi wrażenie na każdym :)

    OdpowiedzUsuń
  19. jak można szybko odnowić/odświeżyć stary dom? zainwestować w pranie wykładzin, zamontować dekoracyjne oświetlenie, odmalować ściany czy meble drewniane - to czynności które można nawet samodzielnie wykonać, nie będą drogie, a znacząco wpłyną na komfort przebywania w budynku :)

    OdpowiedzUsuń
  20. kupujesz stary dom, zatrudniasz projektatna wnętrz i ekipę budowlaną którzy ci go odświeżą i już można się wprowadzać :D jest to moim zdaniem mniej kłopotliwe niż budowa od zera gdzie wszystko się przeciąga i wiele rzeczy może pójść nie tak

    OdpowiedzUsuń
  21. mam niezawodny sposób na to by nieruchomość z rynku wtórnego natychmiast zyskała i prezentowała się jak nowa - to kamień! może być granit lub marmur, opcjonalnie konglomerat. nada się na posadzki, schody, czy blaty. wygląda ekskluzywnie i luksusowo, nada wnętrzu nowego charakteru

    OdpowiedzUsuń
  22. Wpisy jak te są niesamowicie interesujące.

    OdpowiedzUsuń