środa, 6 stycznia 2021

Księgi wieczyste w internecie – jak odnaleźć i uzyskać dostęp?

Księgi wieczyste stanowią publiczny i oficjalny rejestr niemal wszelkich rodzajów nieruchomości. Za ich pomocą ustala się prawo do konkretnej nieruchomości. Zasada działania ksiąg wieczystych jest regulowana przez odpowiednią ustawę opublikowaną w 1982 roku. W 2016 roku zostały wprowadzone szczegółowe ustalenia dotyczące funkcjonowania ksiąg wieczystych w internecie.

Najważniejsze zasady funkcjonowania ksiąg wieczystych

Księgi wieczyste funkcjonują w oparciu o kilka istotnych zasad. Należy do nich przede wszystkim zasada jawności formalnej, oznaczająca, że z treścią księgi może (w obecności upoważnionej osoby) zapoznać się każdy.

Domniemanie zgodności księgi ze stanem prawnym oznacza, że jej zapisy traktuje się jako adekwatnie odzwierciedlające stan nieruchomości, o której mówią.

Rękojmia wiary publicznej oznacza, że w przypadku wystąpienia konfliktu – niezgodności pomiędzy zapisami księgi a stanem faktycznym – rozstrzyga się na korzyść tego, kto wpisany został do księgi wieczystej. Dotyczy to nawet sytuacji, gdy osoba taka została wpisana do księgi na skutek wprowadzenia w błąd.

Pierwszeństwo praw pisanych oznacza, że priorytet przysługuje prawom rzeczowym, które zostały wpisane do księgi, ponad tymi, które nie zostały wpisane.

Skład księgi wieczystej

Każda księga wieczysta prowadzona w naszym kraju składa się z tych samych, 4 działów. W dziale pierwszym znajdują się dane ewidencji gruntów, które prezentują dokładnie zarys nieruchomości. Dział drugi dotyczy właściciela lub użytkownika wieczystego. W dziale trzecim mieszczą się zapisy dotyczące ograniczenia praw rzeczowych, użytkowania, rozporządzania oraz roszczenia ciążące nad daną nieruchomością. Ostatni, czwarty dział, zawiera informację o hipotece.

Dostęp online do księgi wieczystej

Dostęp do księgi wieczystej można uzyskać za pośrednictwem internetu. Od pewnego czasu wszystkie księgi w formie fizycznej są powoli digitalizowane i przenoszone do internetu. Ich odnalezienie jest możliwe w oparciu o specjalnie przyporządkowany im numer. Numer danej księgi wieczystej składa się z trzech elementów oznaczających kolejno: wydział ksiąg wieczystych, numer danej księgi oraz cyfrę kontrolną.

Numer księgi uzyskać można na trzy sposoby: od osoby sprzedającej nieruchomość, od Starostwa Powiatowego bądź urzędu gminy oraz za pomocą komercyjnych wyszukiwarek. W tym ostatnim przypadku, mamy możliwość odnalezienia numeru za pomocą adresu danej działki lub przy użyciu innych danych. Osobom poszukującym pomocy w tej sprawie polecamy stronę znajdzksiege.pl, czyli portal dedykowany do odnajdywania ksiąg wieczystych.

Korzystanie z ksiąg wieczystych

Chcąc skorzystać z danej księgi za pośrednictwem internetu, trzeba po pierwsze – dysponować oprogramowaniem obsługującym pliki PDF. Samo przeglądanie odbywa się za pośrednictwem ministerialnej strony internetowej. Musimy wejść w zakładkę odpowiedzialną za przeglądanie ksiąg, wprowadzić odnaleziony numer księgi wieczystej oraz rozpocząć wyszukiwanie.

Przeglądanie księgi wieczystej jest darmowe i dość proste. Mamy możliwość przeglądania konkretnych zapisów, a także wydrukowania samej księgi. Warto jednak podkreślić, że taki druk nie ma mocy prawnej i nie jest odpowiednikiem dokumentu wystawionego przez sąd.

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

20 komentarzy:

  1. Wszystkie informacje jak najbardziej przydatne. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  2. Ważne i przydatne informacje. Znacznie skracają drogę do poszukiwania zapisków w księgach wieczystych.

    OdpowiedzUsuń
  3. Ciekawa opcja. Zdecydowanie szybsza. Oczywiście też odpłatna, no ale na miejscu też trzeba uiścić opłatę. Dzięki za artykuł.

    OdpowiedzUsuń
  4. Bardzo wygodna opcja! Dobrze, że teraz większość takich spraw można załatwić online.

    OdpowiedzUsuń
  5. Dobrze, że obecnie są takie udogodnienia. W szybki sposób można tym sposobem sprawdzić księgi wieczyste.

    OdpowiedzUsuń
  6. Dzięki za info. Każdy agent nieruchomości, szczególnie premium, zajmujący się sprzedażą czy wynajmem, może nam w tym temacie pomóc.

    OdpowiedzUsuń
  7. Przydatne informacje. Dzięki wielkie!

    OdpowiedzUsuń
  8. Zainteresowanym tematem chciałbym polecić Rynek Condo , ponieważ uważam, że są to najlepsi eksperci w przypadku inwestowania w nieruchomości. W ich ofercie znajdziecie apartamenty inwestycyjne z całej Polski, dzięki którym macie szanse zarobić spore pieniądze.

    OdpowiedzUsuń
  9. Świetne rozwiązanie. Jest to bardzo proste

    OdpowiedzUsuń
  10. To bardzo ważne, aby przed zakupem mieszkania dokładnie sprawdzić księgi wieczyste.
    https://tradebest.pl/

    OdpowiedzUsuń
  11. Świetnie napisane. Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
  12. miło się czyta te wpisy!

    OdpowiedzUsuń
  13. Kupując mieszkanie na rynku wtórnym trzeba pamiętać o sprawdzeniu wielu rzeczy. Dużo czasu zajmuje również załatwienie formalności związanych z kredytem. Jednak w tej kwestii najlepiej zgłosić się do doradcy.

    OdpowiedzUsuń
  14. Wnikliwie przedstawiony temat

    OdpowiedzUsuń
  15. Te informacje są niezwykle istotne i ważne.

    OdpowiedzUsuń
  16. Świetny wpis na temat ksiąg wieczystych! W dzisiejszych czasach dostęp do takich informacji online to ogromna zaleta. Ułatwia to zarówno kupującym, jak i sprzedającym orientację w sytuacji prawnej nieruchomości. Ciekawe, czy są jakieś plany na dalsze usprawnienia tego systemu, bo myślę, że to mogłoby jeszcze bardziej uprościć cały proces przeprowadzki czy zakupu domu. Jakie macie doświadczenia z korzystaniem z ksiąg wieczystych online?

    OdpowiedzUsuń
  17. Świetny poradnik, jak przeglądać księgi wieczyste online. Artykuł jest szczególnie przydatny dla tych, którzy chcą samodzielnie sprawdzić historię nieruchomości bez wychodzenia z domu.
    https://qualitythatching.co.uk

    OdpowiedzUsuń