Eksmisja lokatora – i co dalej?
Autor: Joanna Izik
Uzyskanie prawomocnego wyroku o eksmisji lokatora, który bezprawnie zajmuje naszą nieruchomość, zwykle nie oznacza końca problemów.
Prawo chroni bowiem interesy lokatorów zwłaszcza, jeśli należą oni do grupy osób o szczególnych przywilejach socjalnych. Co może zrobić właściciel nieruchomości, którą bezprawnie zajmuje lokator z wyrokiem eksmisyjnym?
Prawo do lokalu socjalnego
Wraz orzeczeniem o eksmisji sąd powinien orzec również o tym, czy lokatorowi przysługuje prawo do lokalu socjalnego. W pierwszej kolejności prawo do niego przyznawane jest kobietom w ciąży, osobom małoletnim, niepełnosprawnym oraz ich opiekunom zamieszkującym wspólnie z nimi, osobom chorym obłożnie, ubezwłasnowolnionym, rencistom, emerytom.
Odszkodowanie dla właściciela nieruchomości
Jak wspomnieliśmy wyżej, samo orzeczenie sądu o eksmisji nie jest równoznaczne z tym, iż lokator natychmiast opuści mieszkanie. W sytuacji bowiem, gdy gmina, która zobowiązana jest do zapewnienia eksmitowanemu lokalu socjalnego, nie dysponuje takim lokalem, lokator nie ma obowiązku opuszczenia zajmowanego lokalu.
Natomiast właścicielowi nieruchomości należy się wówczas odszkodowanie w wysokości comiesięcznego czynszu wraz z wysokością opłat związanych z utrzymaniem lokalu, które powinno mu być wypłacane aż do momentu, gdy gmina zapewni eksmitowanemu lokal.
Zgodnie z art. 18 §5 UOPL właścicielowi nieruchomości przysługuje prawo domagania się odszkodowania od gminy z tytułu niedostarczenia eksmitowanemu, bezprawnie zajmującego nieruchomość, lokalu socjalnego.
Roszczenie odszkodowawcze, z jakim może w tej sytuacji wystąpić właściciel, może obejmować nie tylko kwotę wynikającą z poniesionych strat, ale również wartość zysku, jaki właściciel osiągnąłby, gdyby mógł w pełni władać nieruchomością.
Jak ubiegać się o odszkodowanie?
Na początek właściciel lokalu musi wysłać gminie wezwanie do zapłaty odszkodowania zawierające kwotę comiesięcznego czynszu oraz ilość miesięcy, za które nie otrzymał on należnej kwoty.
Jeśli gmina nie wypłaci właścicielowi żądanej kwoty odszkodowania, właściciel ma prawo dochodzić swych roszczeń w sądzie. Stosowny pozew składa się w sądzie rejonowym właściwym dla lokalizacji danej gminy. Jeśli jednak wysokość roszczenia przekracza kwotę 75000 zł, wówczas pozew należy złożyć do sądu okręgowego.
Należy również pamiętać, iż złożenie pozwu o odszkodowanie od gminy wiąże się z uiszczeniem opłaty sądowej w wysokości 5% wartości roszczenia.
Czytaj więcej: Odszkodowanie od gminy za brak lokalu socjalnego
Źródło: Kancelaria Adwokacka Wrocław
Bardzo mi sie tu podoba ciekawe informacje !
OdpowiedzUsuńbardzo fajnie czyta sie wasze komentarze :)
OdpowiedzUsuńsuper tutaj bede odwiedzał częsciej !
OdpowiedzUsuńcoś pięknego polecam kazdemu
OdpowiedzUsuńRewelacyjny jest ten wpis
OdpowiedzUsuńRewelacyjny jest ten wpis
OdpowiedzUsuńCiekawy i inspirujący wpis
OdpowiedzUsuńŚwietny artykuł. Bardzo pomocne informacje
OdpowiedzUsuńWartościowe informacje
OdpowiedzUsuńPodoba mi się ten wpis
OdpowiedzUsuńCiekawy wpis
OdpowiedzUsuńTen wpis jest bardzo ciekawy
OdpowiedzUsuńCiekawy wpis
OdpowiedzUsuńSuper wpis
OdpowiedzUsuń