Formalna strona zakupu nieruchomości. Część 3: finalizacja transakcji
Autor: DoPoznania.pl
Z kim najlepiej wybrać się po odbiór swojego wymarzonego "M"! Co powinna zawierać umowa kupna-sprzedaży? Sprawdź!
Umowa przedwstępna zobowiązuje do podpisania umowy ostatecznej i czasem można odnieść wrażenie, że to tylko kwestia jednego podpisu. Jednak to właśnie finalizacja transakcji jest pod względem prawnym najtrudniejszą decyzją w całym procesie zakupu nieruchomości.
Odbiór lokalu
Odbioru lokalu nigdy nie należy dokonywać samodzielnie. Przyszły nabywca może być najbardziej dociekliwym i drobiazgowym obserwatorem, ale w celu oceny zgodności nieruchomości z projektem potrzeba profesjonalisty. Z tego powodu warto na odbiór zaprosić architekta albo eksperta budowlanego, który porówna lokal z projektem, właściwie go zwymiaruje i orzeknie o zgodności lub jej braku z projektem nieruchomości.
Jest to zaprzeczeniem obrazu nabywcy mieszkania budowanego przez reklamy deweloperów – to nie uśmiechnięty młody człowiek decyduje o zakupie, ale ktoś, kto potrafi bez emocji ocenić poziom realizacji projektu. Biorąc zresztą pod uwagę fakt, że cena nowego mieszkania uzależniona jest wprost od jego metrażu, każdy centymetr różnicy od wymiarowania to realne straty.
Umowa kupna-sprzedaży
Jeśli mieszkanie jest idealnie zgodne z projektem, użyte zostały materiały wykończeniowe o odpowiednim standardzie i prace faktycznie zostały ukończone, można podpisać umowę kupna-sprzedaży. Taka umowa musi być zawarta bezwzględnie w formie aktu notarialnego. Mówiąc w największym uproszeniu, w umowie tej deweloper zobowiązuje się do przekazania nabywcy prawa własności nieruchomości, ten natomiast zobowiązuje się do zapłaty całej należności. Poza tymi prostymi zapisami umowa notarialna kupna nieruchomości musi zawierać również:
- oznaczenie daty zawarcia;
- określenie nieruchomości (podobnie jak w przypadku umowy przedwstępnej – nie tylko adres, ale również numer wpisu w księdze wieczystej i oznaczenie sądu ją prowadzącego);
- wniosek notariusza o dokonanie zmian w KW.
Co ważne, umowa kupna-sprzedaży nie może być zawarta pod warunkiem terminu lub zapłaty – teoretycznie więc, zobowiązany do zapłaty nie zostanie pozbawiony prawa własności nawet w przypadku nieuregulowania należności. Oczywiście deweloper w takim przypadku ma prawo dochodzić swoich roszczeń i prawo będzie stało po jego stronie, natomiast z technicznego punktu widzenia jest to ważna informacja.
W tym, momencie warto także wspomnieć, że mimo wszelkich zapisów umownych, to na nabywcy ciąży obowiązek weryfikacji stanu formalno-prawnego nieruchomości. Jeśli więc przed zawarciem umowy ostatecznej pojawiają się wątpliwości co do stanu zadłużenia nieruchomości lub jej własności, należy to dodatkowo zweryfikować.
Gwarancja i rękojmia
W chwili przekazania nieruchomości wcale nie wygasają wszystkie zobowiązania stron umowy. Ważnymi pojęciami, które przy tej okazji należy wyjaśnić, są „rękojmia” i „gwarancja”. Pierwsza jest to wynikająca wprost z przepisów prawa konieczność naprawienia wad przez dewelopera, pod warunkiem, że nie były one znane nabywcy w momencie przekazania lokalu. Gdyby deweloper się od swoich obowiązków uchylał, kupujący może bez kosztów odstąpić od umowy lub zażądać obniżenia ceny nieruchomości. Co do gwarancji zaś deweloper zachowuje swobodę działania – jej udzielenie lub nie, a także czas obowiązywania (w przypadku rękojmi to zawsze 3 lata i tylko na wady budynku, a nie np. źle wykonane wykończenia) i zakres pozostają wyłącznie w gestii sprzedawcy. Gdyby deweloper nie określił czasu obowiązywania gwarancji, należy przyjąć, że wynosi on 1 rok.
Odbiór mieszkania jest pod względem prawnym złożoną czynnością, a niemałych trudności może dostarczyć również pod kątem technicznym, dlatego na tę chwilę należy stonować emocje i w sposób obiektywny ocenić stan nieruchomości i bardzo dokładnie przeanalizować umowę – jej podpisanie kosztuje sporo, rodzi poważne obowiązki, a wycofać się z umowy nie można bez podania naprawdę ważkiej przyczyny (co byłoby tak naprawdę wykorzystaniem rękojmi).
Podsumowanie
Odbiór mieszkania i podpisanie umowy prowadzą do przeniesienia prawa własności nieruchomości. Co ważne – w tym momencie nie mogą wziąć góry emocje. Zakup nieruchomości jest być może jedną z najważniejszych decyzji w Państwa życiu, dlatego tyle miejsca poświęciliśmy zarówno samemu odbiorowi, jak i umowie ostatecznej – elementom, które niesłusznie traktowane są wyłącznie jako formalność.
!!!
Podpisanie umowy ostatecznej oznacza, że nabywca zapoznał się ze stanem faktycznym nieruchomości i nie ma co do niego zastrzeżeń – nie jest więc rozsądne szybkie przeprowadzanie odbioru. Lepiej być wnikliwym i drobiazgowym, niż zlekceważyć drobne usterki.
Od przeglądania ofert aż po moment wręczenia kluczy, procedura zakupu mieszkania jest skomplikowana. Transakcje o tak dużej wartości są w specyficzny sposób zabezpieczone prawnie, a poza tym interesy dewelopera i nabywcy nie zawsze są zbieżne, co powoduje, że wszystkie umowy i procedury szczegółowe należy nie tylko wykonać, ale przede wszystkim zrozumieć. W tym cyklu staraliśmy się możliwie najprościej opisać, co po kolei dzieje się z nabywanym mieszkaniem – nie jest to bowiem wcale transakcja jednoetapowa: poszukiwania, weryfikacje, rezerwacje, umowa przedwstępna, umowa ostateczna – tak to wygląda w skrócie i choć nie każda transakcja przebiega według tego schematu, elementy te są najczęściej wspólne. Poświęcając każdemu etapowi tyle uwagi, ile rzeczywiście on wymaga, możecie się stać szczęśliwymi posiadaczami własnej nieruchomości.
Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.
Wtopa związana z umową kupna-sprzedaży domu jest chyba największą, jaką można zrobić. Dlatego trzeba bardzo uważać.
OdpowiedzUsuńOgłoszenia Radom. Darmowe ogłoszenia Radom - Radom Lokalne Ogłoszenia Radom - Nieruchomości Radom http://radomlokalne.pl/
UsuńDzięki za tą serie mini poradników, nietrudno wtopić potężne pieniądze, oszczędności całego życia..
OdpowiedzUsuńW skrócie - trzeba przygotować się na masę biurokracji.
OdpowiedzUsuńPrzeanalizowałem wszystkie części. Świetny poradnik. Nie widziałem podobnego w sieci.
OdpowiedzUsuńTo o czym rzadko się wspomina to możliwość negocjowania z developerem procentu rabatu. Można wynegocjować do nawet ośmiu procent ceny niższej za mieszkanie. Deweloperzy często się na to godzą bo to jest też dla nich dobra reklama :)
OdpowiedzUsuńkolejny bardzo merytoryczny artykuł, dziękuje!
OdpowiedzUsuńTo prawda jest dużo biurokracji, ale od tego są pośrednicy którzy radzą sobie z tym dużo sprawniej i nie jest to dla nich tak frustrujące jak dla osób niezwiązanych z branżą.
OdpowiedzUsuńZgodzę się z tym, że jest to jeden z najtrudniejszych etapów. Aczkolwiek każdy etap wymaga dokładności. Przed podjęciem decyzji lepiej zastanowić się kilka, kilkanaście razy, przedyskutować z kimś innym ten temat, zaczerpnąć opinii kogoś, kto jest w temacie, zna się na rzeczy po to aby się nie sparzyć w przyszłości.
OdpowiedzUsuńPrzy załatwianiu formalności związanych z kupnem mieszkania warto zwrócić się o pomoc do kogoś kto wie więcej na ten temat. Formalności są najmniej przyjemną rzeczą ale niestety nie da się tego przeskoczyć.
OdpowiedzUsuńZanim podejmiemy się zakupu mieszkania, to warto jest zawrócić uwagę na odpowiednią firmę. Wielokrotnie miałam z tym problem, dlatego też warto sugerować się opiniami swoich znajomych oraz takimi, które są zamieszczone w internecie.
OdpowiedzUsuńDokładnie tak, zgadzam się z tym stuprocentowo. My przed zakupem własnego mieszkania szukaliśmy odpowiedniej firmy ponad pół roku.
OdpowiedzUsuńwarto czytać takie blogi świat od razu staję sie piekniejszy !
OdpowiedzUsuńFaktycznie sam zakup nieruchomości jest związany z wypełnianiem dokumentów, ale myślę, że to nic strasznego. Jak ja kupowałem mieszkanie wprost od dewelopera https://www.eurostyl.com.pl/ to jestem zdania, z e był to zdecydowanie najlepszy wybór.
OdpowiedzUsuńPodoba mi się ten wpis
OdpowiedzUsuńBardzo interesujący wpis
OdpowiedzUsuńPrzywracanie życia starym drewnianym podłogom jest procesem wymagającym wiedzy i doświadczenia, które specjaliści z firmy dostępnej pod poniższym linkiem posiadają w pełni. Ich usługi cyklinowania są realizowane z wykorzystaniem zaawansowanych technologii, które minimalizują powstawanie kurzu i skracają czas potrzebny na wykonanie prac. Firma gwarantuje, że każda interwencja jest przeprowadzana z największą starannością, aby chronić drewniane powierzchnie i przedłużyć ich żywotność. Ponadto, proponują różnorodne wykończenia, takie jak lakierowanie czy olejowanie, które dodatkowo zabezpieczają podłogę i poprawiają jej estetykę. Więcej informacji o dostępnych opcjach i usługach można znaleźć na https://solum-cyklinowanie.pl/.
OdpowiedzUsuńPodoba mi się ten wpis
OdpowiedzUsuńRegularne inspekcje i czyszczenie kominów są kluczowe dla bezpieczeństwa domu. Dzięki usługom dostępnym na https://kominiarz.warszawa.pl/, właściciele nieruchomości mogą łatwo zapewnić sobie spokój ducha. Firma ta oferuje profesjonalne czyszczenie, inspekcję oraz naprawę kominów, co jest szczególnie ważne w okresie grzewczym. Specjaliści z tej firmy posiadają wieloletnie doświadczenie, co gwarantuje wysoką jakość świadczonych usług.
OdpowiedzUsuńPodoba mi się ten wpis
OdpowiedzUsuńCiekawy wpis
OdpowiedzUsuńBardzo interesujący wpis
OdpowiedzUsuńRewelacyjny jest ten wpis
OdpowiedzUsuń