Przygotowaliśmy pięć pytań, które pomogą kupującym w wyborze odpowiedniej nieruchomości.
1. Dlaczego właściciele sprzedają mieszkanie?
Odpowiedź na to pytanie pomoże nam w poznaniu potrzeb sprzedających i negocjacji ceny nieruchomości. Dowiemy się, czy właścicielom zależy na szybkiej transakcji, ponieważ muszą się przeprowadzić, czy jedynie wystawili ogłoszenie by zbadać rynek i sprawdzić ile mogą zarobić.
2. Kiedy przeprowadzany był remont?
Warto wiedzieć, jakiego rzędu prace remontowe czekają nas po zakupie mieszkania – czy będą to kosmetyczne poprawki i zmiany sprzętów czy kilkumiesięczny remont związany np. z wymianą instalacji.
3. Jakie są stałe koszty użytkowania?
Ważną kwestią, o którą powinniśmy zapytać właścicieli mieszkania jest wysokość czynszu administracyjnego, który będziemy musieli opłacać co miesiąc oraz informacja o tym, jak liczone są jego składowe. Dodatkowo, warto wiedzieć, ile poprzedni właściciele płacili za wodę i prąd, oraz jak często uiszczali te opłaty. Pozwoli to oszacować koszty, jakie przyjdzie nam ponosić po zakupie tej nieruchomości.
4. Co obejmuje sprzedaż?
Jest to bardzo ważne pytanie, które każdy kupujący powinien zadać właścicielom. Często zdarza się, że chcą oni sprzedać mieszkanie z całym wyposażeniem, ponieważ np. przeprowadzają się do innego miasta. Jeżeli w cenę mieszkania wliczone będą podstawowe sprzęty AGD i meble, będziemy mogli na starcie oszczędzić kilkanaście tysięcy na zakup nowych.
5. Kim są sąsiedzi?
Warto również wiedzieć, kim są osoby mieszkające obok nas – hałaśliwi imprezowicze mogą nam poważnie utrudnić codzienne życie. Nie mamy wpływu na to, kto miesza po sąsiedzku, dlatego kwestię tę powinno się poważnie rozważyć przed zakupem nieruchomości. Działa to również w drugą stronę - mili i przyjaźni sąsiedzi mogą być dużym atutem danego mieszkania.
Ja kupuję mieszkanie z rynku pierwotnego, więc nie ma poprzednich właścicieli. Wolę inwestować w nowe budownictwo.
OdpowiedzUsuńwarto też zapytać o różne sprzęty np. jak włączana jest klimatyzacja gree, czy lodówka dobrze chłodzi, ile lat ma piekarnik itp. takie sprzęty są drogie, więc lepiej wiedzieć na czym się stoi
OdpowiedzUsuńFascynujący wpis. Podoba mi się.
OdpowiedzUsuńCiekawy wpis
OdpowiedzUsuń