Domy energooszczędne - inwestycja, która się zwróci
Autor: Monika Dywijska
Energooszczędne budownictwo z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem, powoli zastępując te tradycyjne. Coraz więcej osób budujących domy decyduje się na te w standardzie NF40, mając świadomość, że jest to inwestycja, która pozwoli na szereg oszczędności, a budek z biegiem nie będzie tracił na wartości.
Dlatego też każda osoba planująca postawianie własnych czterech ścian powinna zadać sobie pytanie: dlaczego warto zainteresować się domami energooszczędnymi?
Oszczędność to podstawa
Koszty utrzymania domu w standardzie NF40 są znacznie mniejsze niż tego w tradycyjnym budownictwie z prostej przyczyny: budynek taki projektowany jest w sposób mający zapewnić jak najbardziej optymalne wykorzystanie naturalnych źródeł energii. Dzięki temu jego zapotrzebowanie na energię potrafi być aż do 50% niższe, co przekłada się na obniżenie rachunków.
Dofinansowanie do budowy
Każda osoba decydująca się na budowę energooszczędnego domu może liczyć na dofinansowanie w kwocie do 30 000 zł. W tym celu należy wziąć kredyt w banku aprobowanym przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz spełnić wymagania dotyczące standardu budynku. Dzięki temu, mimo że budowa może być droższa od tej tradycyjnej w granicach 5-15%, to państwo pomoże sfinansować inwestycję. Istnieją już gotowe inwestycje budowane w tym standardzie - w Polsce jest ich kilkanaście. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby wybudować taki dom samodzielnie - wystarczy znalezienie odpowiedniego specjalisty.
Ochrona środowiska
Dom energooszczędny jest przyjazny środowisku – z tego też powodu państwo tak chętnie dopłaca do budowy. Mniejsze zapotrzebowanie na energię powoduje znaczne zmniejszenie emisji CO2. Tak więc budując dom energooszczędny można w znaczy sposób przyczynić się do ochrony środowiska.
Wysoka wartość rynkowa nieruchomości
Nowoczesna technologia, wykorzystywana przy budowie energooszczędnego domu, jest przyszłością budownictwa. Z biegiem czasu to tradycyjne będzie wypierane, jako przestarzałe i nieprzyjazne środowisku, można więc mieć pewność, że dom w standardzie NF40 nie będzie tracił na swojej wartości. Tak więc po latach decydując się na sprzedaż budynku nie straci się zainwestowanych pieniędzy, a być może wręcz przeciwnie – jeszcze się zyska. Jest to możliwe zwłaszcza, że w perspektywie wielu lat można pokazać zużycie energii elektrycznej czy niezbędnej do ogrzewania pomieszczenia.
Więcej o domach energooszczędnych do przeczytania tutaj.
Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.
Ta energooszczędność dotyczy budowy domu w technologii pasywnej, czy raczej domu, w którym zastosowano ogrzewanie, cwu i część energii elektrycznej z odnawialnych źródeł? Dla niewtajemniczonych 30 tysięcy może brzmieć dobrze, ale przy wielu inwestycjach to jest kropla w morzu wydatków, jakie w realiach PL spłacają się po wielu latach...
OdpowiedzUsuńfajnie było tutaj zajrzeć meega fajny blog - polecam ! :)
OdpowiedzUsuńwarto było tu przyjść extra blog !
OdpowiedzUsuńW dobie Internetu, zakupy online stały się wygodnym rozwiązaniem dla wielu osób. Dostęp do szerokiego asortymentu materiałów do wykończenia wnętrz z domowego zacisza to duże ułatwienie. Na https://artcorestudio.pl/ można łatwo przeglądać i wybierać produkty, które będą idealnie pasować do każdego wnętrza.
OdpowiedzUsuńBardzo interesujący wpis
OdpowiedzUsuńCiekawy wpis
OdpowiedzUsuńPodoba mi się ten wpis
OdpowiedzUsuńInteresujący wpis
OdpowiedzUsuńRewelacyjny jest ten wpis
OdpowiedzUsuńInteresujący wpis
OdpowiedzUsuń