środa, 6 stycznia 2016

Jak bezpiecznie kupić nieruchomość od dewelopera?

Jak bezpiecznie kupić nieruchomość od dewelopera?


Autor: BezpiecznyZakupNieruchomosci.pl


Przy zakupie mieszkania lub domu od dewelopera, tj. na rynku pierwotnym czyha na nas wiele potencjalnych zagrożeń. Poniżej prezentujemy główne kwestie, które wymagają czujności przed podjęciem decyzji o zakupie.


Jak bezpiecznie kupić nieruchomość od dewelopera?

Na inwestora na rynku pierwotnym czeka wiele przykrych niespodzianek. Choć wydawać by się mogło, że zakup nowego domu lub mieszkania jest „czystą” sprawą, nierzadko w praktyce pojawiają się poważne problemy. W tym artykule omówimy z braku miejsca tylko kilka najważniejszych i pojawiających się najczęściej.

Sprawdzić dewelopera

W biznesie jest zwyczajną sprawą, że przy okazji każdego większego kontraktu wnikliwie prześwietla się kontrahenta. Dzięki temu można wycofać się wcześniej z ryzykownej transakcji albo przynajmniej wynegocjować sobie korzystniejsze warunki. Nie inaczej jest w przypadku zakupu nieruchomości na rynku pierwotnym – rynek mieszkaniowy jest trudny i wymaga olbrzymiego kapitału, a nie każdy deweloper takim dysponuje. To, co jest ważne, to jednak nie tylko sytuacja finansowa, ale również prawna, bo może się okazać, że deweloper już jest skonfliktowany z inwestorami, co łatwo może przerodzić się w problemy natury ekonomicznej również w przyszłości. Deweloperzy mają obowiązek udzielić inwestorom pełnych informacji o swoich zobowiązaniach, konfliktach prawnych i sytuacji finansowej. Dodatkowymi źródłami informacji są raporty i sprawozdania, które deweloper, jako przedsiębiorstwo działające w formie spółki, musi składać regularnie, a które są jawne. Oczywiście każdemu deweloperowi będzie można coś zarzucić, a im więcej buduje, tym więcej będzie miał problemów. Nie ma tutaj żadnego limitu, ale na pewno zbyt duże długi albo kilka spraw sądowych to nie jest argument za zakupem nieruchomości od danej firmy.

Finansowanie inwestycji

Bezpieczeństwo finansowe przy zakupie nieruchomości to kwestia pierwszej wagi. Dziś prowadzone inwestycje są finansowane pośrednio – z rachunków powierniczych o charakterze otwartym lub zamkniętym. Ten drugi typ jest zdecydowanie korzystniejszy dla inwestora, ponieważ gwarantuje 100% zwrotu kosztów po upadłości dewelopera lub zerwaniu umowy. W przypadku rachunków otwartych dobrze jest wprowadzić dodatkowe zabezpieczenia – nawet jeśli podniosą one nieco koszt inwestycji, będą stanowiły gwarancję wypłaty poniesionych kosztów przynajmniej w większości.

Sprawdzenie umowy deweloperskiej lub przedwstępnej

W tym przypadku szczególna uwagę należy zwrócić na trzy elementy: opłaty, terminy i kary. Umowa przedwstępna precyzuje między innymi kiedy i za ile zostanie przekazane prawo własności. Obejmuje także określenie cech przedmiotu transakcji, czyli podstawowy opis cech technicznych mieszkania lub domu. Załącznikiem do umowy może być plan, który później będzie podstawą dokonania odbioru technicznego. Co ważne – deweloper może uzależnić przekazanie prawa własności od uregulowania przez inwestora określonych opłat. Należy więc sprawdzić ich wysokość i daty uiszczenia. Ponadto warto skupić się na tym, jakie konsekwencje pociągnie za sobą opóźnienie w realizacji inwestycji i jakie są kary przewidziane za niedotrzymanie zobowiązań przez obie strony – tutaj często dochodzi do sformułowania zapisów asymetrycznych, czyli takich, które przewidują kary, jeśli z umowy wycofa się inwestor, ale nie deweloper. Warto też zadbać o to, aby w umowie znalazł się zapis dotyczący możliwości jej wypowiedzenia przez inwestora, jeśli ten nie otrzyma kredytu z banku – na etapie umowy deweloperskiej banki często nie podejmują jeszcze wiążących decyzji, a cenę za ich niezdecydowanie w przypadku wielu umów musi później ponieść inwestor.

Sprawdzenie stanu technicznego

Ostatni z ważnych punktów. Na fali emocji łatwo przeoczyć drobne niedociągnięcia lub błędy, a może się okazać, że po podpisaniu umowy już niczego się nie da z nimi zrobić. Dlatego odbioru nigdy nie dokonuje się samodzielnie, ale tylko i wyłącznie ze wsparciem udzielanym przez profesjonalistów z branży budowlanej. To im powierza się zadanie oceny zgodności aspektów technicznych z planem, samemu skupiając się na pozostałych cechach mieszkania. Jeśli odstępstwa od planu są duże, inwestor ma prawo zrezygnować z zakupu albo zażądać obniżenia ustalonej wcześniej ceny. W praktyce zdarza się to rzadko, ale jednak zdarza – warto dmuchać na zimne i odbiór potraktować bardzo, ale to bardzo poważnie.

To oczywiście nie wszystko, ale zdecydowanie w tych momentach najłatwiej o błąd. Jeśli więc chcesz kupić bezpiecznie mieszkanie od dewelopera, nie zapominaj o tym, że bezpieczeństwo transakcji zależy głównie od Ciebie. Jeżeli jesteś zainteresowany tą tematyką zajrzyj na nasz blog gdzie znajdziesz dużo cennych wskazówek: http://bezpiecznyzakupnieruchomosci.pl/blog/


Bezpieczny Zakup Nieruchomości

tel. +48 600 325 275

kontakt@bezpiecznyzakupnieruchomosci.pl

www.BezpiecznyZakupNieruchomosci.pl

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Domy energooszczędne - inwestycja, która się zwróci

Domy energooszczędne - inwestycja, która się zwróci


Autor: Monika Dywijska


Energooszczędne budownictwo z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem, powoli zastępując te tradycyjne. Coraz więcej osób budujących domy decyduje się na te w standardzie NF40, mając świadomość, że jest to inwestycja, która pozwoli na szereg oszczędności, a budek z biegiem nie będzie tracił na wartości.


Dlatego też każda osoba planująca postawianie własnych czterech ścian powinna zadać sobie pytanie: dlaczego warto zainteresować się domami energooszczędnymi?

Oszczędność to podstawa

Koszty utrzymania domu w standardzie NF40 są znacznie mniejsze niż tego w tradycyjnym budownictwie z prostej przyczyny: budynek taki projektowany jest w sposób mający zapewnić jak najbardziej optymalne wykorzystanie naturalnych źródeł energii. Dzięki temu jego zapotrzebowanie na energię potrafi być aż do 50% niższe, co przekłada się na obniżenie rachunków.

Dofinansowanie do budowy

Każda osoba decydująca się na budowę energooszczędnego domu może liczyć na dofinansowanie w kwocie do 30 000 zł. W tym celu należy wziąć kredyt w banku aprobowanym przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz spełnić wymagania dotyczące standardu budynku. Dzięki temu, mimo że budowa może być droższa od tej tradycyjnej w granicach 5-15%, to państwo pomoże sfinansować inwestycję. Istnieją już gotowe inwestycje budowane w tym standardzie - w Polsce jest ich kilkanaście. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby wybudować taki dom samodzielnie - wystarczy znalezienie odpowiedniego specjalisty.

Ochrona środowiska

Dom energooszczędny jest przyjazny środowisku – z tego też powodu państwo tak chętnie dopłaca do budowy. Mniejsze zapotrzebowanie na energię powoduje znaczne zmniejszenie emisji CO2. Tak więc budując dom energooszczędny można w znaczy sposób przyczynić się do ochrony środowiska.

Wysoka wartość rynkowa nieruchomości

Nowoczesna technologia, wykorzystywana przy budowie energooszczędnego domu, jest przyszłością budownictwa. Z biegiem czasu to tradycyjne będzie wypierane, jako przestarzałe i nieprzyjazne środowisku, można więc mieć pewność, że dom w standardzie NF40 nie będzie tracił na swojej wartości. Tak więc po latach decydując się na sprzedaż budynku nie straci się zainwestowanych pieniędzy, a być może wręcz przeciwnie – jeszcze się zyska. Jest to możliwe zwłaszcza, że w perspektywie wielu lat można pokazać zużycie energii elektrycznej czy niezbędnej do ogrzewania pomieszczenia.


Więcej o domach energooszczędnych do przeczytania tutaj.

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

6 kroków do własnego mieszkania

6 kroków do własnego mieszkania


Autor: Monika Dywijska


Każdy z nas chciałby zamieszkać we własnym mieszkaniu. Jednak nie każdego stać na to, aby od ręki kupić swoje cztery kąty. Z pomocą przychodzą kredyty hipoteczne, dzięki którym marzenia o własnym mieszkaniu stają się realne. Jednak jest kilka kroków, które trzeba przebyć, aby cieszyć się ciepłem rodzinnym we własnym domku.


1 krok: Zdolność kredytowa

Przed przystąpieniem do procesu kredytowego zadbaj o swoją zdolność kredytową. Jest to nic innego jak wskaźnik określający, czy stać Cię na kredyt oraz na jaką wysokość rat możesz sobie pozwolić. Banki obliczają Twoją zdolność na podstawie Twoich średnich miesięcznych dochodów odejmując koszty, to co zostaje po odjęciu pomnożone przez liczbę rat kredytu jest Twoją zdolnością kredytową. Oczywiście tych parametrów jest dużo więcej. Ważna jest również Twoja historia kredytowa, to czy masz umowę o pracę, czy działalność gospodarczą i masa innych rzeczy, o które sam odpowiednio wcześniej powinieneś zadbać.

2 krok: Wybieranie nieruchomości

Jeśli już wiesz na jaki kredy możesz sobie pozwolić, możesz przystąpić do wybierania nieruchomości. Przy tym wyborze zawsze uwzględniaj swoją zdolność kredytową i nigdy nie decyduj się na zakup nieruchomości, której kwota przewyższa tą, którą obliczył bank. Oczywiście możesz negocjować cenę, czy to z deweloperem, czy właścicielem mieszkania na rynku wtórnym. W wielu przypadkach można zejść z ceny nawet o 10% w stosunku do pierwszej zaoferowanej, a w przypadku zakupu mieszkania, są to ogromne pieniądze.

3 krok : Umowy przedwstępne

Jeśli już wybrałeś mieszkanie, udało Ci się wynegocjować za nią dobrą cenę, powinieneś zadbać o umowę przedwstępną w przypadku nieruchomości z rynku wtórnego, lub o umowę deweloperską w przypadku nieruchomości z rynku pierwotnego. Każdy bank wymaga takich umów przed rozpoczęciem całej procedury kredytowej. Taka umowa może być skonstruowana na zasadzie cywilnoprawnej, jednak znacznie lepszym rozwiązaniem jest umowa sporządzona przez notariusza. Co prawda jest zdecydowanie droższym rozwiązaniem, ale dzięki temu banki na pewno nie będą miały powodów do odmowy przystąpienia do procesu kredytowego.

4 krok: Wybieranie banku i kredytu

Jeśli wszystkie powyższe kroki masz już za sobą, powinieneś przystąpić do najtrudniejszego zadania. Wybieranie banku, w którym chcesz wziąć kredyt wcale nie jest takie proste. Przede wszystkim ważna jest comiesięczna rata, którą dany bank ustali. Kolejną sprawą jest to, że różne banki mają różne wymagania co do swoich kredytobiorców. Zwróć również uwagę na prowizję i marżę dla banku, tak naprawdę to od tego zależy finalna kwota kredytu.

5 krok: Składanie wniosku i podpisanie umowy

Jeśli już wiesz w jakim banku weźmiesz kredyt, powinieneś zacząć gromadzić potrzebne dokumenty. Każdy bank ma przygotowany formularz, który musisz wypełnić, dołączając do niego dokumenty o Twoich zarobkach, o nieruchomości, którą chcesz kupić. Gromadzenie tej całej dokumentacji jest bardzo czasochłonne, jednak jest to krok, którego nie da się pominąć. Kiedy złożysz już wszystkie dokumenty powinieneś uzbroić się w cierpliwość i oczekiwać na decyzję kredytową. Zazwyczaj trwa to około czterech tygodni, ale czas oczekiwania uzależniony jest od banku oraz od jasności w Twoich dokumentach. W tym czasie banki mogą poprosić Cię o dostarczenie dodatkowych dokumentów. Jeśli otrzymasz pozytywną odpowiedź z banku możesz przystąpić do podpisania umowy.

6 krok: Wizyta u notariusza

Kiedy wszystkie sprawy w banku będą już załatwione, powinieneś udać się do notariusza wraz ze sprzedającym nieruchomość, aby podpisać odpowiednie dokumenty. Dzięki temu sprzedawca nieruchomości otrzyma pieniądze, a Ty będziesz mógł zakupić swoje wymarzone mieszkanie.


Do kupna domu można też wziąć dopłatę - szczegóły tutaj.

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.