Tańszy kredyt czy tańsze mieszkanie
Autorem artykułu jest Szymon Fiałkowski
Przed tym dylematem staje każda osoba chcąca dokonać zakupu własnego mieszkania, jednak nie wszyscy wiedzą, na jakie aspekty należy zwracać szczególną uwagę. Czy jesteś pewny, że na ten temat wiesz już wszystko?
Coraz wyższe koszty codziennego życia to główny znak istniejącego kryzysu. Mimo że statystycznie dochód na osobę rośnie, wydatki domowników coraz częściej przyprawiają ich o ból głowy. Kalkulowanie zysków i strat dotyczy także zamożniejszej części społeczeństwa, gdyż każdy chce mieć na danym pułapie gwarancję bezpieczeństwa finansowego. Dlatego aspekt racjonalnego zarządzania budżetem może się pojawiać zarówno w skromnych mieszkaniach, jak i w eleganckich apartamentach.
Oszczędzanie nie musi przy tym zawsze wpływać bezpośrednio na jakość życia. - Wśród wyznaczników naszych domowych wydatków, niemałe znaczenie ma zużycie energii – zauważa Witold Sadowski, wrocławski deweloper – Dlatego nowoczesne trendy budowlane kładą nacisk na stosowanie energooszczędnych rozwiązań na etapie stawiania budynku oraz przy pracach wykończeniowych (np. okna). W obiektach starszych trzeba natomiast często we własnym zakresie zadbać o dodatkowe docieplenie ścian czy wymianę okien. Na dłuższą metę przekonamy się, że była to korzystna inwestycja. Jednym ze sposobów ograniczenia zużycia wody jest instalacja w kuchni i łazience baterii bezdotykowych lub czasowych. Zbyt dużemu zużyciu prądu przeciwdziałają z kolei, stosowane coraz powszechniej, energooszczędne żarówki. W każdym przypadku liczy się także rozsądna eksploatacja poszczególnych zasobów, która obok korzyści materialnych, wpływa pozytywnie na środowisko.
Na oszczędzaniu można zarobić, o czym z pewnością przekonują się deweloperzy. Wiadomo, że ładne, funkcjonalne, ale przede wszystkim energooszczędne mieszkanie może być źródłem realnych zysków dla osób inwestujących w nieruchomości. Dla potencjalnych najemców duże znaczenie mają również opłaty, które przecież towarzyszyć im będą już od momentu zamieszkania. Nie bez znaczenia jest tu odpowiednie rozeznanie zapotrzebowania na rynku wynajmu.
- Małe, w pełni wyposażone mieszkania cieszą się dużą popularnością właśnie wśród klientów kupujących je pod inwestycję – mówi Witold Sadowski – Mniej kosztują, są tańsze w utrzymaniu, stosunkowo łatwo znaleźć na nie lokatorów, a w razie potrzeby również sprzedać. Nie każdego oczywiście stać na posiadanie dodatkowego lokalu. Jednak dbałość o racjonalne wykorzystanie domowej przestrzeni jest wskazana w każdej sytuacji dlatego, zwłaszcza w czasach zmiennej koniunktury, warto pomyśleć o tym we własnym zakresie.
---Źródło: Nieruchomości: domy i mieszkania we Wrocławiu, Poznaniu, Warszawie, Krakowie i innych
Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl
Rewelacyjny jest ten wpis
OdpowiedzUsuń