Jak znaleźć nieruchomość i nie przepłacić?
Autorem artykułu jest Piotr Kozub
Jak to jest, że niektórzy kupują nieruchomości, a następnie je sprzedają z natychmiastowym zyskiem. Zadajesz sobie pytanie jak znaleźć taką nieruchomość. Jednak pytanie brzmi jak znaleźć takiego sprzedawcę?
Podstawowe założenia
Na początek ustal sobie kryteria szukania nieruchomości idealnej na swoją inwestycje. Czyli znajdź odpowiedni rewir do swoich poszukiwań. Niech to będzie nie za daleko od twojego domu, ponieważ swój region znasz najlepiej i możesz zasięgnąć opinii osób, które cię znają. Wiesz dokładnie co na danym terenie jest w cenie, czego ludzie potrzebują i ile będą mogli za to zapłacić.
Jeżeli masz już określony teren zajmij się zbieraniem ofert. Najważniejsze to skupić się na nieruchomościach mieszkalnych lub pod wynajem dla biur oraz na gruntach rolnych, które szybko możesz przekształcić na grunty budowlane. Można oczywiście inwestować w grunty, które w ciągu kilku kilkunastu lat zwielokrotnią swoją wartość, jednak ten rodzaj inwestycji nadaje się jako dodatkowe zabezpieczenie swojego biznesu lub emerytury. W początkowym etapie Twojej działalności nie są one opłacalne.
Znajdź odpowiednich sprzedawców
Masz już upatrzone oferty możesz zacząć działać. Umów się na wizytę u każdej z osób i obejrzyj dokładnie przedmiot transakcji. Podstawowe założenie to dobry stan budynku. Czasem dobrze gdy pomieszczenia są nie zadbane, a właściciel zdaje sobie z tego sprawę, to dla nas szansa na dodatkowy wzrost ceny po remoncie.
Teraz niestety etap gdzie przydadzą się Twoje zdolności komunikacji z ludźmi, czyli musisz zrobić wywiad z klientem. Oczywiście w formie luźnej rozmowy. Powinieneś się dowiedzieć kilku podstawowych informacji, czyli:
- dlaczego chce sprzedać nieruchomość,
- czy zależy mu na szybkiej sprzedaży,
- jaki jest jego stan materialny i finansowy,
- czy ta nieruchomość może mu być do czegoś potrzebna czy jest wręcz przeszkodą i problemem dla niego.
Z jakich powodów osoba może chcieć szybko sprzedać daną nieruchomość?
- Finanse
-Brak pracy lub czasu
- Przeprowadzka
- Niewiedza
- Problemy rodzinne, choroba
- Nieruchomość otrzymana w spadku
- Problemy prawne i podatkowe
To są problemy, które nas informują, że warto się bardziej zainteresować tą ofertą. Jak dodatkowo można uzyskać te informacje? Tradycyjne w prasie, w agencjach nieruchomości, przyjaciele, znajomi z okolicy, ale również w bankach, sądach czy u księgowych.
Czasem przydaje się cierpliwość. Jeśli widzisz, że przez dłuższy czas nieruchomość jest wystawiana na sprzedaż właściciel może mieć już dosyć czekania lub wystawił zaporową cenę. Ważne, żebyś znalazł właściciela z problemami a nieruchomość idealną – nigdy odwrotnie.
W przypadku gruntów musisz również pokusić się o wywiad środowiskowy. Czyli to o czym wspomniałem. Czy można działkę przekształcić na budowlaną jeśli jest rolna. W przypadku zakupu już działki budowlanej czy w niedalekiej przyszłości lub natychmiast można do niego doprowadzić media i drogę. Właściciel może sobie nie zdawać sprawy, że działka lub pole w jego wiosce może być dużo warta. Nie wie, że w okolicy dużych miast powstaje dużo domów i jest to atrakcyjny teren.
Dzięki tej metodzie masz dwie drogi do wyboru: możesz po prostu kupić nieruchomość klasycznie poniżej jej ceny rynkowej, lub ambitnie spróbować złożyć oferty, które umożliwią Ci zakup jej z ograniczony wkładem lub zerowym wkładem własnym.
Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz