Kupujesz nieruchomość? Notariusz jest niezbędny!
Autorem artykułu jest Dominika Kulka
Dlaczego? Ponieważ tylko on ma uprawnienia do sporządzania niezbędnych w tym przypadku aktów własności. Bez notarialnego potwierdzenia nie będziemy prawnymi właścicielami lokalu.
Wystawiony przez niego papier ma moc dokumentu urzędowego, który musi posiadać odpowiednie zapisy datę wystawienia, miejsce przygotowania aktu, imię i nazwisko notariusza lub jego zastępcy, stwierdzenie odczytania, przyjęcia i podpisania aktu, podpisy osób biorących udział w akcie i obecnych przy jego sporządzaniu. Ważne jest, że oryginał zawsze pozostaje w kancelarii, a petenci dysponują tylko kopiami dokumentu.
Notariusz jest mianowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Jako osoba zaufania publicznego zobowiązany jest do dbania o interesy swojego klienta. Bez niego żadna transakcja kupna (sprzedaży) będzie po prostu nieważna.
Zatem planując fundusze na zakup mieszkania lub domu musimy wziąć pod uwagę wizytę w kancelarii notarialnej, z czym wiążą się dodatkowe koszty. Tani notariusz niestety nie jest. Taksa notarialna, czyli opłata pobierana za wszystkie działania, jakich podejmuje się rejent, jest zależna od rodzaju czynności i wartości przedmiotu transakcji.
Notariusz cennik ustala na podstawie stawek podanych w rozporządzeniu ministra. Opłaty notarialne są zatem ustalane odgórnie i nie zależą od konkretnej kancelarii. Rejent może tylko wykazać się dobrą wolą i pracować za niższą stawkę, co niestety nie zdarza się często. Nie może jednak przekroczyć górnego limitu opłaty za akt notarialny, który stanowi aż 10 tys. zł.
Dopiero po wizycie u notariusza i sporządzeniu przez niego aktu własności stajemy się pełnoprawnym właścicielem nieruchomości. W innym przypadku transakcja nie ma mocy prawnej.
---Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz