czwartek, 31 stycznia 2019

Mieszkanie z rynku wtórnego

Mieszkanie z rynku wtórnego


Autor: Arek Czapla


Po wstępnym wybraniu mieszkania należy skontrolować stan technicznym zarówno lokalu, jak i całego budynku.


Trzeba się dowiedzieć w administracji, kiedy były wymieniane instalacje CO i wodno-kanalizacyjne, czy planowane są jakieś remonty, czy wspólnota nie ma zaciągniętych wieloletnich kredytów, np. na ocieplenie budynku. Informacje te będą ważnymi argumentami podczas negocjowania ceny.

Stan prawny mieszkania


Trzeba poprosić o podanie numeru księgi wieczystej (jeśli mieszkanie je ma), a następnie samodzielnie przeglądamy jej treść na stronie http://ekw.ms.gov.pl. Należy sprawdzić, czy dane, które zawiera II dział księgi potwierdzają nazwisko właściciela oraz czy działy III i IV nie zawierają żadnych wpisów o obciążeniach.

Umowa przedwstępna kupna-sprzedaży mieszkania


Taką umowę najlepiej sporządzić w formie aktu notarialnego. Trzeba podać metraż i cenę mieszkania, wyszczególnić co w nim zostaje, zaznaczyć, ze nie jest zadłużone. Należy też określić termin podpisania umowy ostatecznej.

Uwaga! Warto dowiedzieć się w banku, jak długo będziemy czekać na udzielenie kredytu, i dodać do tego dwa, trzy tygodnie.

Wraz z podpisaniem umowy przedwstępnej przekazuje się sprzedającemu zadatek, który na ogół wynosi 10-20% ceny nieruchomości, choć strony mogą ustalić inną kwotę. Trzeba też porozumieć się w sprawie ewentualnego zwrotu pieniędzy.

Uwaga! Zazwyczaj jest tak, że jeżeli wycofa się kupujący, to wtedy sprzedający zatrzymuje zadatek, a jeśli sprzedający - musi on wypłacić niedoszłemu nabywcy podwójny zadatek.

W przypadku, gdy transakcja dojdzie do skutku, zadatek zaliczany jest na poczet ceny.

Uwaga! Nie mylić zadatku z zaliczką, którą zwraca się, jeśli umowa nie dojdzie do skutku.

Ostateczna umowa kupna-sprzedaży mieszkania


Musi mieć formę aktu notarialnego. Przed jej podpisaniem należy poprosić o aktualne zaświadczenia o niezaleganiu z opłatami za czynsz, gaz i energię oraz o wymeldowaniu się wszystkich osób zamieszkujących lokal.

Ubezpieczenie od utraty pracy


Banki, udzielając kredytów hipotecznych, często proponują klientom ubezpieczenie od utraty pracy.

Takie świadczenie wypłacane jest tylko przez pewien okres, najczęściej nie dłużej nić rok. W tym czasie bank płaci za kredytobiorcę raty, czasem też reguluje inne zobowiązania, np, czynsz. Odpowiedzialność ubezpieczyciela nie rozpoczyna się jednak od razu, ale po 30-90 dniach.

Uwaga! Nie każda utrata pracy jest objęta ochroną. Nie dostanie się pieniędzy, gdy rozstanie z firmą następuje za porozumieniem stron, wypowiedzenie nastąpiło z winy pracownika lub nie została przedłużona umowa na czas określony. Również zwolnienia grupowe nie zawsze są brane pod uwagę.

Aby uzyskać świadczenie, należy przedstawić zaświadczenie o statusie osoby bezrobotnej, a więc trzeba najpierw zarejestrować się w urzędzie pracy i nabyć prawo do zasiłku. W przypadku ubezpieczonego, który prowadzi działalność gospodarczą, stawiane są dodatkowe warunki, np. ogłoszenie upadłości.


Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

18 komentarzy:

  1. Przy rynku wtórnym warto jest sprawdzić szczelność okien i czy nie będzie trzeba ich wymienić po zakupie mieszkania.

    OdpowiedzUsuń
  2. Dla niepewnych swoich sił w zajmowaniu się wszelkimi sprawami związanymi z kupnem mieszkania, polecam udać się do Biura Nieruchomości

    OdpowiedzUsuń
  3. Takie mieszkania można często trafić w dobrym stanie a ładnie wykończone, bez konieczności remontowania.

    OdpowiedzUsuń
  4. Takie mieszkanie często wymaga remontu, są to jednak już niższe koszty niż całkowite wykańczanie mieszkania nowego. Cena mieszkania z rynku wtórnego może być też bardziej atrakcyjna.

    OdpowiedzUsuń
  5. Mieszkanie z rynku wtórnego ma ten defekt, że nie zawsze rozkład kabli elektrycznych będzie nam pasował i trzeba to zmieniać. Ja wolę od początku zaplanować gdzie będą lampy wiszące.

    OdpowiedzUsuń
  6. Niektóre stare kamiennice w centrum warszawy mają zupełnie niepowtażalny nietuzinkowy styl i charakter.
    HostingWarsaw - wyjątkowe doświadczenie Warszawy.

    OdpowiedzUsuń
  7. mieszkania z rynku wtórnego często nadają się do remontu, więc od razu można zaklepać sobie ekipę albo też zabrać się za to samodzielnie, ale trzeba kupić dobre narzędzia, farby, deski, obuwie bhp z hurtowni, czy znać się na remontowaniu

    OdpowiedzUsuń
  8. Niestety, dla mnie bardzo dużym problemem w przypadku wynajmowania mieszkania jest charakter wnętrza z rynku wtórnego. Często nie spełnia ono moich oczekiwań i jestem zmuszony dokonać wymiany mebli oraz oświetlenia - szczególnie lamp sufitowych.

    OdpowiedzUsuń
  9. takie mieszkanie zwykle nadaje się do remontu. Wiadomo jednak, że nikt nie chce za to przepłacać więc trzeba wybierać produkty z głową. Ja polecam dobre farby zmywalne, luksusowe podłogi winylowe imitujące kamień lub drewno, czy okleiny meblowe

    OdpowiedzUsuń
  10. Sam zamierzam kupić mieszkanie z rynku wtórnego. Gdy już będziemy spisywać umowę zamierzam skonsultować się z prawnikiem, czy wszystko jest zgodne z przepisami.

    OdpowiedzUsuń
  11. lepiej jest kupić nowe i samemu wykończyć, niż bawić się w remonty bo to strata czasu i pieniędzy. co z tego że mieszkanie tańsze jak beznadziejnie urządzone. ja chcę mieć elegancko o luksusowo, jacuzzi, zlew kuchenny granitowy czarny i granitowe blaty, elektryczny kominek, a nie tanie tapety i byle jakie panele

    OdpowiedzUsuń
  12. Uwielbiam czytac takie wpisy :)

    OdpowiedzUsuń
  13. Na takim blogu jeszcze nie bylem! fajnie tutaj

    OdpowiedzUsuń
  14. fajnie tu u Ciebie! blog warty polecenia :)

    OdpowiedzUsuń
  15. Polecam tego bloga, jest świetny!

    OdpowiedzUsuń
  16. warto było zajrzec na tego bloga

    OdpowiedzUsuń
  17. Podoba mi się Twój styl pisania.

    OdpowiedzUsuń