czwartek, 31 stycznia 2019

Mieszkanie z rynku pierwotnego czy wtórnego?

Mieszkanie z rynku pierwotnego czy wtórnego?


Autor: Malwina Urbańska


Stojąc przed decyzją o zakupie mieszkania należy przeanalizować wiele ważnych kwestii. Zarówno swój budżet, powierzchnię mieszkania, ilość pomieszczeń, lokalizację, a także to czy ma być to mieszkanie nowe czy używane.


Zakup mieszkania jest jedną z ważniejszych życiowych inwestycji. W związku z tym pojawia się wiele aspektów, które należy przemyśleć przed podjęciem ostatecznej decyzji. Musimy wybrać przede wszystkim rynek w którym będziemy poszukiwać wymarzonej nieruchomości. Czy zdecydować się na nowe mieszkanie od dewelopera czy wybrać mieszkanie używane?

Mieszkanie z rynku pierwotnego

Kupując mieszkanie od dewelopera zwykle dostajemy mieszkanie w tzw. stanie deweloperskim, czyli lokal, który musimy samodzielnie wyremontować. Wybierając nowe mieszkanie, mamy możliwość zakupu nieruchomości gotowej do zamieszkania, jednak wiąże się to z dodatkowymi opłatami.

Zalety mieszkania pochodzącego z rynku pierwotnego to przede wszystkim nowoczesne budownictwo, zastosowanie najnowocześniejszych technologii, wysoka estetyka wykonania. Dla niektórych wadą może być to, że często na zakup mieszkania z rynku pierwotnego trzeba decydować się, gdy budynek jest w sferze planowania lub początkowych etapów budowy. Jednak i to może mieć swoje plusy, gdyż wtedy często mamy możliwość dokonania zmian np. przebudowy pomieszczeń.

Jednym z największych minusów jest czas oczekiwania na wprowadzkę. Nie mamy również pewności jak będzie prezentowało się osiedle, które wybraliśmy oraz jakich będziemy mieć sąsiadów.

Mieszkanie z rynku wtórnego

Zakup mieszkania używanego jest bardzo ciekawą alternatywą. Takie lokale często mieszczą się w atrakcyjnych lokalizacjach, a nawet w centrum. Mieszkania z rynku wtórnego nierzadko zachęcają ceną, np. gdy właścicielowi spieszy się z jego sprzedażą. Jedną z największych zalet rynku wtórnego jest możliwość zamieszkania bezpośrednio po dokonaniu zakupu. Wybierając taką nieruchomość jesteśmy świadomi tego, jak wygląda okolica oraz mamy możliwość poznania sąsiadów.

Wadą mieszkań używanych może być zły stan techniczny budynku lub niekiedy konieczność przeprowadzenia gruntownego remontu.

Podsumowanie

Wybierając mieszkanie i decydując się na rynek pierwotny lub wtórny oprócz wymienionych plusów i minusów, należy przeanalizować koszty, które będziemy musieli ponieść. Zarówno opłaty początkowe, jak i te, które będziemy zobowiązani płacić już po zakupie (np. czynsz). Czasem koszty zakupu mieszkania na rynku wtórnym mogą być niższe, jednak koszty późniejszego utrzymania nieruchomości mogą być zdecydowanie wyższe niż z rynku pierwotnego.


Artykuł napisany we współpracy z Karpatia sp. z o.o. Biuro Nieruchomości Rzeszów

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

7 komentarzy:

  1. Zależy od funduszy jakie się posiada i czasu kiedy do mieszkania chce się rodzina wprowadzić. Do tego z rynku wtórego w większości przypadków jest to możliwe znacznie szybciej.

    OdpowiedzUsuń
  2. Jeśli z pierwotnego to na https://www.salamander.com.pl/ znajdziecie porady na co patrzeć przy poszukiwaniach. Mieszkania z rynku pierwotnego są ogólnie drogie, nie ma powodu by się śpieszyć przy wybieraniu.

    OdpowiedzUsuń
  3. Ja wolę mieszkanie z rynku wtórnego. Jest sprawdzone, przestało swoje, a remont zawsze można zrobić. W swoim nowym mieszkaniu planuję nowoczesne dekoracje ścian.

    OdpowiedzUsuń
  4. Ja kupiłem mieszkanie z rynku pierwotnego. Inwestycja w milanówku to był świetny wybór. To bardzo cicha i spokojna okolica.

    OdpowiedzUsuń
  5. W Wysokich Obcasach czytałam, że lepsze są mieszkanie z rynku wtórnego. Takie mieszkanie przestało już swoje i mamy pewność, że po roku ściany nam nie popękają.

    OdpowiedzUsuń
  6. zawsze jest lepiej kupić to co nowe, można wtedy wybrać takie materiały wykończeniowe jakie się chce, zainwestować w kuchnie na wymiar, duże szafy z drzwiami przesuwanymi itp, a nie potem męczyć się z remontem

    OdpowiedzUsuń
  7. ciekawy wpis! postaram się wchodzić tutaj częściej

    OdpowiedzUsuń