sobota, 18 grudnia 2010

Jak działa tzw. Inteligentny Dom ?

Jak działa tzw. Inteligentny Dom ?


Autorem artykułu jest Rafal Karwacki




Często docierają do naszych uszu informacje związane z instalacją systemów w ramach tzw. Inteligentnych Domów. Czym jest Inteligentny Dom i jakie korzyści płyną z zastosowania tego rozwiązania w nowoczesnych apartamentach ?

Aby w pełni odpowiedzieć na to pytanie należy spojrzeć na dom czy mieszkanie pod kątem jego struktury tj. działania wszystkich systemów: klimatyzacji, ogrzewania, oświetlenia, monitoringu, telekomunikacji czy też zarządzania przepływem energii w domu. Na przykładzie inwestycji Rezydencja Maria w Starym Wilanowie prześledzimy zalety integracji systemów w ramach tzw. Inteligentnego domu. Co tak naprawdę sprawia, że apartament jest inteligentny ? Głównym elementem inteligentnej instalacji jest jednostka centralna, która kontroluje pracę czujników rozmieszczonych zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz domu: czujników ruchu, natężenia światła, wilgotności, ciśnienia itd. Jednostka centralna zarządza pracą urządzeń i sprzętów domowych: grzejników, wentylatorów, bramy garażowe, lamp oświetleniowych, żaluzji, rolet, domofonu, itd. Dzięki temu uzyskujemy kształt sieci wewnętrznej, która kontroluje wszystkie newralgiczne elementy systemu Inteligentnego Domu. Warto w tym momencie zaznaczyć, że to Klient decyduje o kształcie i funkcjonowaniu takiej sieci bowiem systemy mogą być proste /np. tylko oświetlenie, ogrzewanie/ lub bardzo złożone / rolety, monitoring, sterowanie światłem, ogród, itp./


Oczywiście nie ma wymogu, by wszystkie wyżej wymienione systemy instalować równocześnie. Współczesny inwestor dba o przygotowanie odpowiedniego okablowania pod wszystkie systemy a co ważne prawidłowo zaprojektowana i wykonana instalacja powinna być niewidoczna dla użytkowników oraz elastyczna w dostosowaniu / w każdym momencie można podpiąć kolejne urządzenia lub funkcjonalności/


Pracą poszczególnych urządzeń albo obwodów można sterować również ręcznie lub też zdalnie – za pomocą pilota, telefonu komórkowego oraz, co staje się bardzo popularne, z dowolnego miejsca na świecie - za pośrednictwem Internetu. Dzięki temu będąc np. w biurze lub przebywając na urlopie mamy pełną kontrolę nad wszystkimi domowymi systemami, możemy np. włączać i wyłączać światło o niestandardowych porach /w celu odstraszenia złodziei/ czy też włączyć ogrzewanie odpowiednio wcześniej przed powrotem do domu.


Sama instalacja systemu nie jest tania niemniej korzyści płynące z użytkowania systemu w długiej perspektywie przynoszą znaczne oszczędności związane ze zużyciem energii i oczywisty wzrost wartości apartamentu przy np. odsprzedaży w porównaniu ze standardowymi instalacjami.


---

ADPR Group Rafał Karwacki



Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

4 komentarze:

  1. Jedno z inteligentnych zabezpieczeń w domu to na pewno monitoring, można dzięki zamontowanym kamerom na bieżąco kontrolować co się dzieje w domu i na zewnątrz. Oprócz alarmu warto zamontować taki system.

    OdpowiedzUsuń
  2. Na dobrą sprawę takie domy są bardzo fajnie urządzone i przede wszystkim funkcjonalne. Jednak wiele ta zależy od prądu i niestety gorzej kiedy trafia się jakaś awaria. Jak czytałem w https://poprostuenergia.pl/awarie-pradu-gdzie-zglosic-awarie-pradu-w-naszym-domu/ to moim zdaniem warto jest wiedzieć gdzie zgłaszać awarię prądu.

    OdpowiedzUsuń
  3. To prawda w takich domach na pewno bardzo ważnym elementem jest sprawna instalacja elektryczna i na pewno nie możemy mówić tu o żadnych fuszerkach. Ja jestem zdania, ze właśnie elektryk z http://anluks.pl/ jest godny polecenia i jak coś to ja się zawsze do niego zgłaszam.

    OdpowiedzUsuń
  4. Dla tych, którzy potrzebują profesjonalnych usług elektrycznych, polecam https://elektryk-wroclaw.pl/. Ich zaangażowanie i dbałość o szczegóły w każdym projekcie sprawiają, że są jednymi z najlepszych we Wrocławiu.

    OdpowiedzUsuń